Når du skal vælge en Enterprise-NVMe-SSD, skal du Udholdenhed, belastningsprofil og platform Vurder følgende samlet: DWPD og TBW beskriver det specificerede skrivebudget, mens IOPS kun er relevante med passende måleparametre. Kontroller desuden den nøjagtige SKU, kapacitet, formfaktor, køling, PLP og observerede host-skrivemængder. Kategorierne »Read-Intensive«, »Mixed-Use« og »Write-Intensive« hjælper med forudvælgelsen, men erstatter hverken databladet eller garantibetingelserne for det konkrete drev.
At sætte Enterprise NVMe i den rette sammenhæng
En Enterprise-NVMe-SSD er ikke blot en betegnelse for et NVMe-drev med hurtig PCIe-tilslutning. Der er tale om en specifik SSD-variant til servere og datacentre, hvis garanterede egenskaber skal passe til en bestemt anvendelse. Inddelingen i kategorierne »læseintensiv«, »blandet brug« eller »skriveintensiv« giver en første orientering om den forventede skriveandel, men erstatter aldrig databladet for den valgte variant.
Ved indkøb er det derfor den nøjagtige modelvariant, der tæller, herunder brugbar kapacitet, firmwareversion, grænseflade og udformning. U.2, U.3, E1.S, E3.S og M.2 adskiller sig ikke kun mekanisk: Server-backplane, stikplads, strømforsyning og luftcirkulation skal passe til dem. Selv inden for samme produktfamilie kan der være forskelle i ydeevne og holdbarhed afhængigt af kapacitet eller udholdenhedsklasse.
En høj PCIe-generation beskriver først og fremmest den mulige overførselshastighed, ikke nødvendigvis egnetheden til enhver anvendelse. Desuden er konstant ydeevne under vedvarende belastning, temperaturkrav og kompatibilitet med serverens controller, backplane og firmware afgørende. Artiklen hjælper også med at afgrænse vigtige egenskaber ved server- og klientdrev Hvorfor SSD ikke er lig med SSD: Enterprise-SSD'er vs. forbruger-SSD'er.
I skrivekritiske systemer hører Beskyttelse mod strømtab til den samlede vurdering. Samsung beskriver for PM9A3, at den lagrede kondensatorenergi, når der registreres et strømsvigt, giver tid til overførsel af midlertidigt lagrede data fra den interne DRAM-buffer til flash-hukommelsen. Omfanget og betingelserne for beskyttelsesfunktionen afhænger af modellen. Den erstatter hverken konsistente applikationer eller filsystem-, replikerings- eller backup-koncepter.
SSD’er til forbrugere er altså ikke i sig selv af ringere kvalitet, men er designet til andre prioriteter og anvendelsesprofiler. En Enterprise NVMe Du vælger det, hvis det pågældende drev opfylder kravene til servermiljøet, den forventede skrivebelastning, sikkerhedskravene og den planlagte drift. Protokolnavn, kapacitet eller en enkelt spidsværdi er ikke i sig selv tilstrækkeligt til at træffe denne beslutning.
Det er særligt vigtigt at skelne mellem produktfamilie og den specifikke SKU: Garantiperiode, batterilevetid, ydeevne og tilgængelige funktioner kan variere inden for en og samme familie. Dokumenter derfor producentbetegnelsen, kapaciteten, formfaktoren og firmwarekravene, inden du foretager en sammenligning. Først derefter kan følgende oplysninger om DWPD, at inddele TBW og IOPS på en fornuftig måde.
Korrekt beregning af DWPD og TBW
Nøgletallet DWPD står for Drive Writes Per Day. Det angiver, hvor ofte et drevs anvendelige kapacitet teoretisk set må overskrives pr. dag i løbet af en fastsat periode. Ved 1 DWPD over fem år svarer det til en fuldstændig overskrivning pr. dag inden for denne femårige specifikation; tidsperiode og kapacitet indgår derfor altid i værdien.
TBW står for Skrevne terabyte og angiver den specificerede mængde data, der kan skrives til enheden, udtrykt i terabyte. For Enterprise-SSD’er angives dette ofte som PBW (Petabytes Written). Til en grov omregning kan du bruge følgende formel: TBW = DWPD × brugbar kapacitet i TB × 365 × år. Resultatet er et beregnet skrivebudget for den antagne levetid, ikke en måling af den senere faktiske levetid.
En SSD med 3,84 TB, 1 DWPD og en levetid på fem år giver 3,84 × 1 × 365 × 5 = 7.008 TB, altså ca. 7,0 PB. Ved 3,2 TB, 3 DWPD og ligeledes fem år bliver beregningen 3,2 × 3 × 365 × 5 = 17.520 TB eller cirka 17,5 PB. Det højere af de to tal skyldes den tredobbelte DWPD-rate, selvom den anvendelige kapacitet er mindre.
TBW
Illustrativt regneeksempel, ikke en måling. Antagelse: 3,84 TB brugbar kapacitet, 365 dage om året og fem år. Beregning pr. trin: DWPD × 3,84 TB × 365 × 5.
Datatabel til figuren
| Indgang | TBW |
|---|---|
| 1 DWPD | 7008 |
| 3 DWPD | 21024 |
| 5 DWPD | 35040 |
| 10 DWPD | 70080 |
Sådanne beregninger er velegnede til groft at sammenligne et forventet dagligt skrivevolumen på en host med en udholdenhedsklasse. De giver dog ikke grundlag for at sidestille TBW-værdier for forskellige drev uden yderligere kontekst. En større SSD kan ved identisk DWPD have et betydeligt højere absolut TBW-budget, uden at den er specificeret som mere robust pr. kapacitet.
Det er TBW- eller PBW-værdien i databladet for den konkrete SKU, der er afgørende. Producenter kan afrunde kapaciteterne og angive levetiden under nøje definerede arbejdsbelastninger. Micron beregner TBW-værdierne for de dokumenterede 7450-varianter ud fra en fuldstændig tilfældig, justeret 4-KB-skriveprofil ved fuld udnyttelse af brugerkapaciteten og påpeger, at den faktiske levetid afhænger af arbejdsbelastningen.
Se på det Skrivebudget Derfor skal det betragtes som en specifikations- og planlægningsparameter, ikke som en udskiftningsdato. Skrivemønstre, kapacitetsudnyttelse, temperatur og producentspecifikke firmware-mekanismer påvirker aldringen under drift. Ved udvælgelsen skal du derfor sammenligne den garanterede levetid, den anvendelige kapacitet, udholdenhedsprofilen og de faktisk forventede skrivedata fra værten.
Sammenlign IOPS kun med belastningsprofilen
IOPS står for Input/Output Operations per Second og angiver antallet af ind- eller udlæsningsoperationer pr. sekund. Tallet er ikke en universel hastighedsenhed: En operation kan beskrive en tilfældig adgang på 4 KB eller en væsentligt større sekventiel overførsel. Uden kendskab til belastningens egenskaber viser en IOPS-værdi derfor ikke, hvor hurtigt en database, en virtuel maskine eller en logningsapplikation rent faktisk fungerer.
Læs altid ydeevneoplysningerne sammen med blokstørrelse, adgangs mønster, læse-/skriveandel og Køens dybde. Kødybden beskriver, hvor mange I/O-anmodninger der er i kø på samme tid. Derudover er der steady state og latenstid: For planlægningen er det relevant, om en værdi gælder efter indkøring af en vedvarende belastning, og hvilke svartider der opstår i den forbindelse – ikke blot en kortvarig spidsværdi.
4 KB tilfældig I/O er et passende testparameter for mange små, spredte adgangshændelser, som de kan forekomme i databaser. Store sekventielle overførsler vurderer derimod læsning eller skrivning af sammenhængende dataområder, f.eks. ved sikkerhedskopieringer eller mediebestande. En høj værdi i en af disse discipliner giver ikke mulighed for en direkte konklusion om den anden, da SSD'en og værten belastes forskelligt i disse tilfælde.
Den officielle produktbeskrivelse af Micron 7450 dokumenterer denne afhængighed konkret: Sekventielle arbejdsbelastninger blev målt med en kødybde på 32, tilfældige læseadgange med en kødybde på 256 og tilfældige skriveadgange med en kødybde på 128. Topværdien på en million IOPS gælder for 4-KB-adgange. En rangordning med afvigende parametre ville derfor ikke være metodisk holdbar.
Heller ikke udholdenhedsklasse og IOPS må sidestilles. Solidigm angiver 1 DWPD for D7-PS1010 og 3 DWPD for D7-PS1030. Ved tilfældige 4-KB-adgange og en kødybde på 512 (QD512) angiver produktbeskrivelsen henholdsvis op til 3,1 millioner læse-IOPS samt op til 400.000 henholdsvis 800.000 skrive-IOPS. Disse øvre grænser for hele produktfamilien gælder ikke for alle kapacitets-SKU’er; de konkrete værdier fremgår af det respektive datablad.
Sammenlign derfor kun værdier med de samme måleparametre, og tag udgangspunkt i Forsinkelse indgår i beslutningen. For en blandet arbejdsbelastning er en dokumenteret 70/30-værdi med passende blokstørrelse ofte mere sigende end maksimale random-read-IOPS. Hvis datablade ikke angiver sammenlignelige betingelser, tjener værdierne til at placere det enkelte drev i en sammenhæng, ikke til en pålidelig direkte ydeevnerangliste.
Bestem arbejdsbelastningen før udholdenhedsklassen
Udvælgelsen tager udgangspunkt i værtens faktiske I/O-adfærd, ikke i en foruddefineret DWPD-klasse. Indsaml værdier for værtens daglige skrivemængder, spidsbelastninger, læse-/skriveforhold, blokstørrelser og parallelitet over en periode, der er repræsentativ for driften. Tilbagevendende ugentlige, månedlige og vedligeholdelsescyklusser bør medtages, da et kort eller rent gennemsnitligt udsnit kan skjule skrivespidser, der er relevante for udholdenhed.
Ud fra værtsmængderne kan man beregne en nødvendig Skrivebudget udlede ud fra den planlagte kapacitet og levetid. Som vejledning inddeler SNIA SSD'er blandt andet i profilerne »Read-Intensive«, »Mixed-Use« og »Write-Intensive«; de ofte nævnte kategorier på ca. 1, 3 samt 5 til 10 DWPD erstatter dog ikke holdbarhedsangivelsen, garantien og testbetingelserne for den konkrete SKU.
Til virtualisering og generelle servertjenester kan en klasse på omkring 1 DWPD være passende, forudsat at overvågningen viser en begrænset og forudsigelig skrivebelastning. Her er det ikke kun spidsbelastninger ved tilfældige læsninger, der er relevante, men også blandede adgangsmønstre og adfærden ved parallelle virtuelle maskiner. En 1-DWPD-PRO- og en 3-DWPD-MAX-variant fra samme Micron 7450-serie viser forskellige værdier ved tilfældig skrivning og en 70/30-belastning.
Databaser, transaktionsbaserede applikationer og softwaredefineret lagring genererer ofte mange små, tilfældige og vedvarende skriveoperationer. Her er en værdi på omkring 3 DWPD eller højere snarere et referencepunkt end en regel: Sammenlign desuden 4 KB tilfældige skrivninger, blandede 70/30-profiler, latenstid under belastning og den forventede vækstreserve. Det afgørende er, om den målte profil passer til det specificerede drev.
Ved logindlæsning og telemetri kan tilsyneladende sekventielle datastrømme blive til blandede skrivebelastninger på grund af små batches, indeksvedligeholdelse og flere processer. Kapacitetsorienteret, læseintensiv datalagring har derimod et andet mønster: Solidigm D5-P5336 angives, afhængigt af modellen, med 0,42 til 0,60 DWPD over fem år og op til 122,88 TB kapacitet. Et lavt DWPD-tal er derfor ikke et udtryk for kvalitet, men skal passe til anvendelsesformålet.
Sammenlign SSD’er til virksomheder ved hjælp af en tabel
Sammenlign Enterprise-SSD’er linje for linje ud fra den nøjagtige modelvariant og SKU. Produktfamilier kan omfatte forskellige kapaciteter, formfaktorer og holdbarhedsniveauer; et familienavn er derfor ikke tilstrækkeligt til at træffe en indkøbsbeslutning. Følgende skabelon samler de oplysninger, der skal fremgå af databladet for den pågældende SKU. Manglende oplysninger forbliver tomme i stedet for at blive overtaget fra lignende modeller.
| Prøvningsområde | Registrer pr. SSD-SKU | Afgørende for vurderingen |
|---|---|---|
| Identitet | Producent, produktfamilie, præcis SKU, NAND-type | Overfør ikke værdier fra andre varianter i samme familie. |
| Montering og tilslutning | Formfaktor, grænseflade, PCIe-/NVMe-version, brugbar kapacitet | Kontroller kompatibiliteten med serveren, bagpladen og stikpladsen. |
| Holdbarhed og garanti | DWPD med tidsperiode, TBW eller PBW, garantibetingelser | Læs kapacitet, tidsperiode og det angivne skriveprofil sammen. |
| Tilfældig I/O | 4 KB tilfældig læsning og skrivning, kødybde, steady state | Brug kun som præstationsrangorden, hvis parametrene er ens. |
| Blandet og sekventiel I/O | Læse-/skriveforhold, blokstørrelse, kødybde, sekventielle værdier | Sammenlign med den målte arbejdsbelastning i stedet for med en enkelt værdi. |
| Driftsgrænser | Latens og målemetode, strømforbrug, temperaturområde | Planlæg kontinuerlig drift, køling og strømforbrug. |
| Beskyttelse og forvaltning | PLP, SMART-/administrationsfunktioner, oplysninger om firmware og support | Dokumentere dataintegritet og overvågning som indkøbskriterium. |
IOPS kan kun sammenlignes direkte, hvis blokstørrelse, adgangs mønster, læse-/skriveandel, kødybde og driftstilstand er ens. For Micron 7450 er der dokumenteret sekventielle arbejdsbelastninger med en kødybde på 32, tilfældige læseadgange med 256 og tilfældige skriveadgange med 128. Topværdien på en million IOPS gælder her for 4 KB-adgange.
Selv en højere TBW- eller PBW-værdi gør ikke automatisk en model mere egnet. En større SSD har, ved samme DWPD, et højere absolut skrivebudget på grund af sin kapacitet. Sammenlign derfor først DWPD og den tilhørende tidsperiode inden for lignende kapacitetsniveauer; derefter sammenligner du TBW eller PBW for den valgte SKU med de målte host-skrivedata.
Varianternes ydeevne kan desuden variere målrettet. For D7-PS1010 med 1 DWPD og D7-PS1030 med 3 DWPD angiver Solidigm ved tilfældige 4-KB-adgange og kødybde 512 (QD512) henholdsvis op til 3,1 millioner læse-IOPS; de maksimale skriveværdier ligger på henholdsvis op til 400.000 og 800.000 IOPS. Der er tale om øvre grænser for hele produktfamilien, ikke værdier, der garanteres for hver enkelt kapacitets-SKU. Sammenlign den konkrete variant under identiske målebetingelser.
PLP bør ligeledes fremgå af tabellen som en konkret funktion af SKU’en, ikke som en formodet Enterprise-egenskab. Samsung beskriver for PM9A3 en arkitektur, der ved registreret strømafbrydelse udnytter lagret kondensatorenergi til at overføre data fra interne DRAM-buffere til flash-hukommelsen. Omfanget og betingelserne for denne beskyttelsesfunktion fremgår dog i hvert enkelt tilfælde af producentens dokumentation.
Kontroller platform, formfaktor og reserver
U.2, U.3, E1.S, E3.S og M.2 betegner ikke blot kabinetter med forskellige former. De bestemmer den mekaniske montering, kabelføring eller backplane, eventuel hot-swap-understøttelse, luftcirkulation og til dels det tilgængelige strømforbrug. Kontroller derfor inden bestillingen servermodellen, drevholderen, backplane, slotkonfigurationen og de godkendte SSD-varianter. Et elektrisk kompatibelt NVMe-drev er ikke automatisk mekanisk eller termisk anvendeligt.
PCIe 5.0 giver heller ikke nogen automatisk fordel for applikationerne. Platformen skal faktisk understøtte denne generation konsekvent via CPU-baner, bundkort, riser eller backplane og stik; firmwareversion og kølekoncept skal også tages med i vurderingen. Hvis flaskehalsen ligger i netværket, databaselogikken eller tilfældige skriveadgange, kan en højere linkhastighed forblive uden mærkbar nytte. Artiklen om hjælper med at indordne bus, protokol og platformbegrænsninger PCIe 5.0-SSD’er i datacentret.
Planlæg det termiske miljø som en del af specifikationen. Højt strømforbrug og tæt montering stiller større krav til en målrettet luftstrøm; begrænsninger ved temperaturgrænser ændrer den observerede ydeevne, især under kontinuerlig belastning. For at opnå en pålidelig godkendelse skal dataarkets grænseværdier og den konkrete servers kølekoncept derfor stemme overens, ikke kun den annoncerede spidsværdi.
En mindre navnerumsstørrelse kan medføre, at der er uallokeret flash-kapacitet som Overprovisionering stille til rådighed. KIOXIA viser dette for konkret konfigurerede CM7-R- og CM7-V-drev i definerede FIO-testprofiler: Ved reduceret navnerumskapacitet anvendte drevet ikke-provisioneret flash til OP-puljen; herved steg værdierne for tilfældig skrivning og blandet tilfældig arbejdsbelastning i de dokumenterede tests.
Resultaterne beskriver en emulering af højere effektive DWPD- og ydeevneegenskaber inden for disse CM7-konfigurationer, ikke en generelt garanteret omklassificering af den fysiske SSD. Mindre navnerumskapacitet kan derfor være en mulighed for tilpasning til arbejdsbelastningen, men erstatter hverken den kontraktmæssigt specificerede udholdenhedsklasse eller SKU'ens garantibetingelser. Overfør ikke måleværdierne ukontrolleret til andre SSD'er, firmwareversioner eller belastningsprofiler.
Dokumenter den valgte navnekonfigurationsopsætning, da den anvendelige kapacitet, kapacitetsplanlægningen og fordelingen af skrivebudgettet ellers kan afvige fra den oprindeligt anskaffede SSD. Kontroller desuden inden produktiv drift, om operativsystemet, administrationsværktøjerne, redundanskonceptet og den konkrete serverplatform understøtter den ønskede navnerumsopdeling.
Vurdering af PLP og dataintegritet
I Samsung PM9A3 giver den energi, der er lagret i PLP-kondensatorer, tid til at overføre midlertidigt lagrede data fra SSD’ens interne DRAM-buffer til flash-hukommelsen, når der registreres et strømsvigt. Denne dokumenterede Power-Loss-Protection-arkitektur (PLP) garanterer ikke for alle skriveoperationer, der modtages fra værtsenheden. Kontroller beskyttelsesomfanget og betingelserne for hver enkelt SSD ved hjælp af producentens dokumentation.
PLP er dog ikke en generel garanti for fuldstændig datakonsistens. Det beskytter hverken en applikationsoperation, der endnu ikke er afsluttet korrekt, eller fejlagtige skriveseekvenser eller beskadigede data, som værten allerede har leveret. For databaser forbliver Write-Ahead-Logging, passende flush- og fsync-indstillinger samt en gendannelsesstrategi, der er tilpasset applikationen, derfor fortsat uafhængige forudsætninger.
Også RAID, replikering og sikkerhedskopier løser forskellige problemer. Redundans kan afbøde konsekvenserne af, at en harddisk går i stykker, replikering kan fordele data på flere systemer, og sikkerhedskopier gør det muligt at gendanne data efter sletning, logiske fejl eller ransomware. PLP supplerer disse niveauer på drevniveau; det erstatter ikke noget af dem og gør en nødstrømsforsyning ikke overflødig.
For en transaktionsdatabase er det derfor hverken den højeste angivne læse-IOPS eller en enkelt DWPD-værdi, der er tilstrækkelig. Kontroller først, om den konkrete SKU tilbyder PLP. Sammenlign derefter skrivelatenser og værdier for tilfældig skrivning under den dokumenterede belastningsprofil samt udholdenhedsbudgettet med den målte daglige mængde af skrivninger fra værten. På den måde tilpasses beskyttelsesfunktionen til belastningen og driftsrisikoen.
Korrekt overvågning af SMART-værdier
NVMe-SMART-data understøtter driftsovervågning, men erstatter ikke en analyse af arbejdsbelastningen eller en udskiftningsplan. De viser oplysninger om tilstand, temperatur, holdbarhed og fejl for det pågældende drev. Hvilke grænseværdier der er relevante for driften, afhænger af SSD-modellen, dens omgivelsestemperatur, redundansen og tjenestens krav.
Under Linux kan du hente sundhedsdataene i læsemodus ved hjælp af NVMe-CLI. Enhedsnavnet er kun et eksempel: Kontroller inden kommandoen udføres, hvilken lokal NVMe-enhed der faktisk er tale om. Følgende kommando ændrer ikke brugerdata, men forudsætter, at værktøjet er installeret, og at der er tilstrækkelige rettigheder til at få adgang til enheden.
Følgende fortjener særlig opmærksomhed Anvendt procentdel, temperatur, kritiske advarsler samt fejl- og integritetstællere. NVMe-specifikationen definerer »Percentage Used« som et producentspecifikt skøn over den forbrugte andel af levetiden, der er baseret på den faktiske brug og producentens levetidsmodel. Denne værdi er således ikke en direkte målt andel af fysisk forbrugte flash-celler.
En værdi på 100 betyder, at den estimerede specificerede levetid er nået; den indikerer hverken en umiddelbar fejl eller en garanteret yderligere levetid. Ifølge specifikationen må værdien også stige til over 100. Planlæg derfor ikke alarmer udelukkende på baggrund af dette tal, men vurder udviklingen sammen med temperaturhændelser, advarsler, fejltællere, redundans og tilgængelige reservedrev.
Valg og planlægning af udskiftning er afgørende
Et pålideligt valg starter med kompatibiliteten: Server, backplane, slot, firmwareversion, formfaktor og termisk design skal passe nøjagtigt til SSD-SKU’en. Kontroller derefter beskyttelsesfunktioner som PLP og administrationsmuligheder. Først når disse grundlæggende krav er opfyldt, er det værd at sammenligne ydeevne og udholdenhed; en SSD, der ikke er kompatibel eller termisk uegnet, er ikke en fornuftig reserve.
Sammenlign det daglige host-skrivningsvolumen, som fremgår af overvågningen, med det skrivningsbudget, der er specificeret for kapacitet, DWPD og den angivne periode. Tag herved højde for spidsbelastninger, vækst og en driftsmæssig buffer. Kategorierne »Read-Intensive«, »Mixed-Use« og »Write-Intensive« kan strukturere forudvælgelsen, men erstatter ikke specifikationerne i databladet og garantibetingelserne for den valgte modelvariant.
Ydeevnen bør udelukkende sammenlignes under lignende målebetingelser. Maksimale 4 KB random read-IOPS ved høj kødybde siger ikke meget om en database med en betydelig andel af skrivninger eller en tjeneste med lav parallelitet. Blokstørrelse, læse-/skriveforhold, kødybde, steady state og latenstid skal derfor alle indgå i vurderingen. De dokumenterede testbetingelser for Micron 7450 viser på en illustrativ måde, hvorfor en spidsværdi uden måleprofil ikke giver et generelt ranglistebillede for anvendelsen.
Typiske fejlvurderinger opstår, når TBW sammenlignes direkte på tværs af forskellige kapaciteter, eller når en nyere PCIe-generation automatisk antages at give en hastighedsforøgelse. Ligeledes er en høj spidsværdi for læse-IOPS ikke en erstatning for data vedrørende tilfældig skrivning og blandet arbejdsbelastning. Planlæg med fri kapacitet, termiske reserver og eventuelt en kompatibel erstatningsmodel i stedet for at udnytte alle værdier helt op til specifikationsgrænsen.
Die Planlægning af udskiftning bør sammenholde observerede tendenser i »Percentage Used«, temperaturer, advarsler og fejltællere med vedligeholdelsesvinduer og redundans. Fastlæg interne tærskelværdier som anledning til gennemgang, anskaffelse og kontrolleret migrering, ikke som en antaget resterende levetid. Især for kritiske databaser forhindrer en planlagt udskiftning med sikker replikering driftsrisici i højere grad end at afvente en enkelt SMART-grænseværdi.
Kilder og den aktuelle videnskabelige viden
Status for undersøgelsen:
Undersøgelses- og kildestatus: 23. oktober 2026. Producentoplysningerne vedrører de respektive dokumenterede produktvarianter og testbetingelser; de angivne vejledende værdier er ikke prognoser for levetid eller ydeevne.
https://www.snia.org/node/13864
https://download.semiconductor.samsung.com/resources/brochure/Samsung%20PM9A3%20NVMe%20PCIe%20SSD.pdf
https://americas.kioxia.com/en-us/business/ssd/oem/dell/cm7-enterprise-nvme.html
https://assets.micron.com/adobe/assets/urn%3Aaaid%3Aaem%3Ae71d9e5e-58c1-43cb-94fd-5b0c023e9150/original/as/7450-nvme-ssd-product-brief.pdf
https://www.solidigm.com/content/dam/solidigm/en/site/products/data-center/product-briefs/ps1010-ps1030/solidigm-d7-ps1010-d7-ps1030-product-brief.pdf
https://www.solidigm.com/content/dam/solidigm/en/site/products/technology/p5336-product-brief/documents/Solidigm-D5P5336-ProductBrief.pdf
https://americas.kioxia.com/en-us/business/resources/performance-brief/cm7-namespace1-performance-brief.html
https://nvmexpress.org/open-source-nvme-management-utility-nvme-command-line-interface-nvme-cli/
https://nvmexpress.org/wp-content/uploads/NVM-Express-Base-Specification-2.0e-2024.07.29-Ratified.pdf




