För att välja en Enterprise-NVMe-SSD måste du Uthållighet, belastningsprofil och plattform Utvärdera tillsammans: DWPD och TBW beskriver den specificerade skrivbudgeten, medan IOPS endast är giltiga med lämpliga mätparametrar. Kontrollera dessutom den exakta SKU:n, kapaciteten, formfaktorn, kylningen, PLP och observerade skrivvolymer från värddatorn. Klasserna ”Read-Intensive”, ”Mixed-Use” och ”Write-Intensive” underlättar urvalet, men ersätter varken databladet eller garantivillkoren för den specifika hårddisken.
Att sätta Enterprise NVMe i sitt rätta sammanhang
En Enterprise-NVMe-SSD är inte bara en etikett för en NVMe-enhet med snabb PCIe-anslutning. Det avser en specifik SSD-variant för servrar och datacenter, vars garanterade egenskaper måste passa en definierad användningssituation. Klassificeringen ”läsintensiv”, ”blandad användning” eller ”skrivintensiv” ger en första vägledning om den förväntade skrivandelen, men ersätter aldrig databladet för den valda modellen.
Vid inköp är det därför viktigt att ange den exakta modellvarianten, inklusive användbar kapacitet, firmwareversion, gränssnitt och utformning. U.2, U.3, E1.S, E3.S och M.2 skiljer sig inte bara mekaniskt åt: serverns bakplan, kortplats, strömförsörjning och luftflöde måste vara kompatibla. Även inom samma produktfamilj kan prestanda- och hållbarhetsvärdena variera beroende på kapacitet eller uthållighetsklass.
En hög PCIe-generation beskriver i första hand den möjliga överföringsvägen, inte nödvändigtvis lämpligheten för varje tillämpning. Avgörande är dessutom konstant prestanda under kontinuerlig belastning, temperaturkrav samt kompatibilitet med serverns styrenhet, bakplan och firmware. Artikeln hjälper också till att avgränsa viktiga egenskaper hos server- och klienthårddiskar Varför SSD inte alltid är SSD: SSD för företag kontra SSD för konsumenter.
När det gäller skrivkritiska system ingår Skydd mot strömavbrott Om den sammanfattande bedömningen. Samsung beskriver för PM9A3 att den lagrade kondensatorenergin, när ett strömavbrott upptäcks, ger tid för överföring av tillfälligt lagrade data från den interna DRAM-bufferten till flashminnet. Skyddsfunktionens omfattning och villkor varierar beroende på modell. Den ersätter varken konsistenta applikationer eller filsystem-, replikerings- eller säkerhetskopieringskoncept.
SSD-enheter för konsumenter är alltså inte i sig sämre, utan utformade för andra prioriteringar och användningsprofiler. En Enterprise NVMe Du väljer detta om den specifika hårddisken uppfyller kraven för servermiljön, den förväntade skrivbelastningen, säkerhetskraven och den planerade driften. Protokollnamn, kapacitet eller ett enskilt toppvärde räcker inte i sig för att fatta detta beslut.
Det är särskilt viktigt att skilja mellan produktfamilj och den garanterade SKU:n: garantitid, livslängd, prestandavärden och tillgängliga funktioner kan variera inom en och samma familj. Dokumentera därför tillverkarens beteckning, kapacitet, formfaktor och krav på firmware innan du gör en jämförelse. Först då kan följande uppgifter om DWPD, att på ett meningsfullt sätt klassificera TBW och IOPS.
Beräkna DWPD och TBW korrekt
Nyckeltalet DWPD står för Drive Writes Per Day. Det beskriver hur ofta en enhets användbara kapacitet, beräknat per dag, får skrivas till under en fastställd tidsperiod. Vid 1 DWPD över fem år motsvarar detta en fullständig överskrivning per dag inom ramen för denna femåriga specifikation; tidsperiod och kapacitet ingår därför alltid i värdet.
TBW står för Skrivna terabyte och anger den specificerade skrivmängden för värddatorn, uttryckt i terabyte. För SSD-enheter i företagsklass anges ofta PBW (Petabytes Written). För en ungefärlig omräkning använder du: TBW = DWPD × användbar kapacitet i TB × 365 × år. Resultatet är en beräknad skrivbudget för den antagna livslängden, inte en mätning av den faktiska livslängden.
En SSD med 3,84 TB, 1 DWPD och fem års livslängd ger 3,84 × 1 × 365 × 5 = 7 008 TB, alltså cirka 7,0 PB. Vid 3,2 TB, 3 DWPD och även fem år blir beräkningen 3,2 × 3 × 365 × 5 = 17 520 TB, eller cirka 17,5 PB. Det högre andra talet beror på den tredubbla DWPD-frekvensen, trots att den användbara kapaciteten är mindre.
TBW
Illustrativt räkneexempel, ingen mätning. Antagande: 3,84 TB användbar kapacitet, 365 dagar per år och fem år. Beräkning per nivå: DWPD × 3,84 TB × 365 × 5.
Datatabell till diagrammet
| Ingång | TBW |
|---|---|
| 1 DWPD | 7008 |
| 3 DWPD | 21024 |
| 5 DWPD | 35040 |
| 10 DWPD | 70080 |
Sådana beräkningar är lämpliga för att grovt jämföra en förväntad daglig skrivvolym för en värd med en uthållighetsklass. De ger dock inte rätt att jämföra TBW-värden för olika enheter utan sammanhang. En större SSD kan, vid identiskt DWPD-värde, uppvisa en betydligt högre absolut TBW-budget utan att den därför är specificerad som mer robust per kapacitet.
Det är TBW- eller PBW-värdet i databladet för den specifika SKU:n som gäller. Tillverkare kan avrunda kapacitetsuppgifterna och ange livslängden utifrån exakt definierade arbetsbelastningar. Micron beräknar TBW-värdena för de dokumenterade 7450-varianterna utifrån en helt slumpmässig, orienterad 4-KB-skrivprofil vid fullt utnyttjad användarkapacitet och påpekar att den faktiska livslängden beror på arbetsbelastningen.
Titta på det här Skrivbudget Därför ska detta ses som en specifikations- och planeringsfaktor, inte som ett utbytesdatum. Skrivmönster, kapacitetsutnyttjande, temperatur och tillverkarspecifika firmware-mekanismer påverkar åldrandet under drift. Vid valet bör du därför jämföra den garanterade livslängden, den användbara kapaciteten, uthållighetsprofilen och de faktiskt förväntade skrivdata från värddatorn.
Jämför IOPS endast med belastningsprofilen
IOPS står för Input/Output Operations per Second och mäter antalet in- eller utmatningsoperationer per sekund. Siffran är ingen universell hastighetsenhet: en operation kan avse en slumpmässig åtkomst på 4 KB eller en betydligt större sekventiell överföring. Utan information om belastningens egenskaper visar ett IOPS-värde därför inte hur snabbt en databas, virtuell maskin eller loggningsapplikation faktiskt fungerar.
Läs alltid prestandauppgifterna tillsammans med blockstorlek, åtkomstmönster, andel läsning/skrivning och Könsdjup. Ködjupet beskriver hur många I/O-förfrågningar som väntar samtidigt. Till detta kommer steady state och latens: För planeringen är det viktigt att veta om ett värde gäller efter att en kontinuerlig belastning har stabiliserats och vilka svarstider som uppstår i det läget, inte bara ett tillfälligt toppvärde.
4 KB slumpmässig I/O fungerar som ett lämpligt testmått för många små, spridda åtkomstförfrågningar, sådana som kan förekomma i databaser. Stora sekventiella överföringar utvärderar däremot läsning eller skrivning av sammanhängande dataområden, till exempel vid säkerhetskopiering eller mediebestånd. Ett högt värde i en av dessa discipliner ger ingen direkt slutsats om den andra, eftersom SSD och värddatorn belastas på olika sätt i dessa fall.
Den officiella produktbeskrivningen för Micron 7450 redogör konkret för detta samband: Sekventiella arbetsbelastningar mättes med ködjup 32, slumpmässiga läsåtkomsthändelser med ködjup 256 och slumpmässiga skrivåtkomsthändelser med ködjup 128. Toppvärdet på en miljon IOPS gäller för 4-KB-åtkomster. En rangordning med avvikande parametrar skulle därför inte vara metodiskt tillförlitlig.
Man får inte heller likställa uthållighetsklass och IOPS. Solidigm anger 1 DWPD för D7-PS1010 och 3 DWPD för D7-PS1030. Vid slumpmässiga 4-KB-åtkomstförfrågningar och ködjup 512 (QD512) anger produktbeskrivningen upp till 3,1 miljoner läs-IOPS samt upp till 400 000 respektive 800 000 skriv-IOPS. Dessa övre gränser för hela produktserien gäller inte för alla kapacitets-SKU:er; konkreta värden framgår av respektive datablad.
Jämför därför endast värden med samma mätparametrar och ta hänsyn till Fördröjning i beslutet. För en blandad arbetsbelastning är ett dokumenterat 70/30-värde med lämplig blockstorlek ofta mer meningsfullt än maximala IOPS för slumpmässiga läsningar. Om databladen inte anger jämförbara förhållanden används värdena för att klassificera den enskilda enheten, inte för att skapa en tillförlitlig direkt prestandarankning.
Bestäm arbetsbelastningen före uthållighetsklassen
Urvalet utgår från värddatorns faktiska I/O-beteende, inte från en förutbestämd DWPD-klass. Värdena för värddatorns skrivvolymer per dag, toppvärden, läs-/skrivförhållanden, blockstorlekar och parallellitet under en tidsperiod som är representativ för driften. Återkommande vecko-, månads- och underhållscykler bör inkluderas, eftersom ett kort eller rent genomsnittligt urval kan dölja skrivtoppar som är relevanta för uthålligheten.
Utifrån värdarnas skrivvolymer kan man beräkna ett nödvändigt Skrivbudget utifrån den planerade kapaciteten och livslängden. Som riktlinje klassificerar SNIA SSD-enheter bland annat enligt profilerna läsintensiv, blandad användning och skrivintensiv; ofta nämnda kategorier på ungefär 1, 3 samt 5 till 10 DWPD ersätter dock inte uthållighetsangivelsen, garantin och testvillkoren för den specifika SKU:n.
För virtualisering och allmänna servertjänster kan en klass på 1 DWPD vara lämplig, förutsatt att övervakningen visar en begränsad och förutsägbar skrivbelastning. Då är det inte bara toppar vid slumpmässig läsning som är relevanta, utan även blandade åtkomstmönster och beteendet vid parallella virtuella maskiner. En 1-DWPD-PRO- och en 3-DWPD-MAX-variant ur samma Micron 7450-serie uppvisar olika värden vid slumpmässiga skrivningar och en 70/30-belastning.
Databaser, transaktionsbaserade applikationer och programvarudefinierad lagring genererar ofta många små, slumpmässiga och permanenta skrivoperationer. Här är ett värde på cirka 3 DWPD eller högre snarare en riktlinje än en regel: Jämför dessutom 4 KB slumpmässiga skrivningar, blandade 70/30-profiler, latens under belastning och den förväntade tillväxtmarginalen. Det avgörande är om den uppmätta profilen stämmer överens med den specificerade enheten.
Vid logginsamling och telemetri kan till synes sekventiella dataströmmar förvandlas till blandade skrivbelastningar på grund av små batcher, indexunderhåll och flera processer. Kapacitetsorienterad, läsintensiv datalagring har däremot en annan profil: Solidigm D5-P5336 har, beroende på modell, en DWPD på 0,42 till 0,60 över fem år och en kapacitet på upp till 122,88 TB. En låg DWPD är alltså inte ett uttryck för kvalitet, utan måste passa användningsområdet.
Jämföra SSD-enheter för företag i tabellform
Jämför SSD-enheter för företag rad för rad utifrån exakt modellvariant och SKU. Produktfamiljer kan omfatta olika kapaciteter, formfaktorer och uthållighetsnivåer; ett familjenamn räcker därför inte för ett inköpsbeslut. Följande mall sammanställer uppgifter som måste finnas i databladet för samma SKU. Uppgifter som saknas lämnas tomma istället för att hämtas från liknande modeller.
| Testområde | Ange per SSD-SKU | Avgörande för bedömningen |
|---|---|---|
| Identitet | Tillverkare, produktfamilj, exakt SKU, NAND-typ | Överför inga värden från andra varianter inom samma familj. |
| Installation och anslutning | Formfaktor, gränssnitt, PCIe-/NVMe-version, användbar kapacitet | Kontrollera kompatibiliteten med servern, bakplanet och kortplatsen. |
| Hållbarhet och garanti | DWPD med tidsperiod, TBW eller PBW, garantivillkor | Läs kapacitet, tidsperiod och angiven skrivprofil tillsammans. |
| Slumpmässig I/O | 4 KB slumpmässig läsning och skrivning, ködjup, stabilt tillstånd | Använd endast som prestationsrangordning om parametrarna är desamma. |
| Blandad och sekventiell I/O | Läs-/skrivförhållande, blockstorlek, ködjup, sekventiella värden | Jämför med den uppmätta arbetsbelastningen istället för med ett enskilt värde. |
| Driftsgränser | Latens och mätmetod, effektförbrukning, temperaturområde | Planera för kontinuerlig drift, kylning och strömförbrukning. |
| Skydd och förvaltning | PLP, SMART-/hanteringsfunktioner, information om firmware och support | Dokumentera dataintegritet och övervakning som upphandlingskriterium. |
IOPS kan endast jämföras direkt med varandra om blockstorlek, åtkomstmönster, andel läsning/skrivning, ködjup och driftstatus är identiska. För Micron 7450 dokumenteras sekventiella arbetsbelastningar med ködjup 32, slumpmässiga läsåtkomsthändelser med 256 och slumpmässiga skrivåtkomsthändelser med 128. Topvärdet på en miljon IOPS gäller för 4 KB-åtkomsthändelser.
Inte heller ett högre TBW- eller PBW-värde gör automatiskt en modell mer lämplig. En SSD med större kapacitet har, vid samma DWPD, en högre absolut skrivbudget på grund av sin kapacitet. Jämför därför först DWPD och motsvarande tidsperiod inom liknande kapacitetsnivåer; därefter jämför du TBW eller PBW för den valda SKU:n med de uppmätta skrivdata från värddatorn.
Prestandavärdena för de olika varianterna kan dessutom skilja sig åt på ett specifikt sätt. För D7-PS1010 med 1 DWPD och D7-PS1030 med 3 DWPD anger Solidigm upp till 3,1 miljoner läs-IOPS vid slumpmässiga 4-KB-åtkomstförfrågningar och ködjup 512 (QD512); de maximala skrivvärdena ligger på upp till 400 000 respektive 800 000 IOPS. Det rör sig om övre gränsvärden för hela produktserien, inte gemensamt garanterade värden för varje kapacitets-SKU. Jämför den specifika modellen under identiska mätförhållanden.
PLP bör också anges i tabellen som en konkret funktion hos SKU:n, inte som en förmodad Enterprise-egenskap. Samsung beskriver för PM9A3 en arkitektur som, vid upptäckt strömavbrott, utnyttjar lagrad kondensatorenergi för att överföra data från interna DRAM-buffertar till flashminnet. Omfattningen och villkoren för denna skyddsfunktion framgår dock i varje enskilt fall av tillverkarens dokumentation.
Kontrollera plattform, formfaktor och reserver
U.2, U.3, E1.S, E3.S och M.2 betecknar inte bara höljen med olika form. De avgör mekanisk infästning, kabeldragning eller bakplan, eventuell hot-swap-funktion, luftflöde och delvis den tillgängliga effektförbrukningen. Kontrollera därför innan beställningen vilken servermodell, vilken enhetshållare, vilken bakplan, vilken kortplatsfördelning och vilka godkända SSD-varianter som gäller. En NVMe-enhet som är elektriskt kompatibel är inte automatiskt mekaniskt eller termiskt användbar.
PCIe 5.0 ger inte heller någon automatisk fördel för applikationerna. Plattformen måste faktiskt ha fullständigt stöd för generationen genom CPU-banor, moderkort, riserkort eller bakplan samt kortplats; firmwareversion och kylningskoncept ingår i kontrollen. Om flaskhalsen ligger i nätverket, databaslogiken eller slumpmässiga skrivåtkomster kan en högre länkhastighet förbli utan märkbar nytta. För att förstå bussens, protokollets och plattformens begränsningar är artikeln om PCIe 5.0-SSD-enheter i datacentret.
Planera den termiska miljön som en del av specifikationen. Hög effektförbrukning och tät installation ställer högre krav på riktad luftström; strypning vid temperaturgränser påverkar den observerade effekten, särskilt under kontinuerlig belastning. För ett tillförlitligt godkännande måste därför gränsvärdena i databladet och den specifika serverns kylningskoncept stämma överens, inte bara det angivna toppvärdet.
En mindre namnområdesstorlek kan leda till att outnyttjad flashkapacitet används som Överprovisionering göra tillgängligt. KIOXIA visar detta för specifikt konfigurerade CM7-R- och CM7-V-enheter i definierade FIO-testprofiler: Vid reducerad namnområdeskapacitet använde enheten icke-provisionerad flashminne för OP-poolen; därvid ökade värdena för slumpmässig skrivning och blandad slumpmässig arbetsbelastning i de dokumenterade testerna.
Resultaten beskriver en emulering av högre effektiva DWPD- och prestandakarakteristika inom dessa CM7-konfigurationer, inte någon allmänt garanterad omklassificering av den fysiska SSD-enheten. Mindre namnutrymmeskapacitet kan därför vara ett alternativ för anpassning till arbetsbelastningen, men ersätter varken den avtalsenligt specificerade uthållighetsklassen eller SKU:ns garantivillkor. Överför inte mätvärdena okontrollerat till andra SSD-enheter, firmwareversioner eller belastningsprofiler.
Dokumentera den valda namnområdeskonfigurationen, eftersom den tillgängliga kapaciteten, kapacitetsplaneringen och fördelningen av skrivbudgeten annars kan avvika från den ursprungligen anskaffade SSD-enheten. Kontrollera dessutom innan driftsättning om operativsystemet, hanteringsverktygen, redundanskonceptet och den specifika serverplattformen stöder den önskade uppdelningen av namnutrymmen.
Utvärdera PLP och dataintegritet
I Samsung PM9A3 ger den energi som lagras i PLP-kondensatorerna, vid ett upptäckt strömavbrott, tid att överföra tillfälligt lagrade data från SSD:ns interna DRAM-buffert till flashminnet. Denna dokumenterade Power Loss Protection-arkitektur (PLP) garanterar inte att alla skrivoperationer som mottas av värddatorn skyddas. Kontrollera skyddsomfånget och villkoren för varje enskild SSD i tillverkarens dokumentation.
PLP är dock inget generellt löfte om fullständig datakonsistens. Det skyddar varken en applikationsprocess som ännu inte har slutförts korrekt, felaktiga skrivsekvenser eller skadade data som värddatorn redan har levererat. För databaser förblir därför Write-Ahead-Logging, lämpliga inställningar för flush och fsync samt en återställningsstrategi anpassad till applikationen fortsatt nödvändiga förutsättningar.
Även RAID, replikering och säkerhetskopiering löser olika problem. Redundans kan mildra konsekvenserna av att en hårddisk går sönder, replikering kan fördela data till flera system, och säkerhetskopiering gör det möjligt att återställa data efter radering, logiska fel eller ransomware. PLP kompletterar dessa nivåer på enhetsnivå; det ersätter ingen av dem och gör inte en avbrottsfri strömförsörjning överflödig.
För en transaktionsdatabas räcker det därför varken med det högsta angivna värdet för läs-IOPS eller ett enskilt DWPD-värde. Kontrollera först om den specifika SKU:n erbjuder PLP. Jämför därefter skrivfördröjningar och värden för slumpmässig skrivning under den dokumenterade belastningsprofilen samt uthållighetsbudgeten mot den uppmätta dagliga skrivvolymen på värddatorn. På så sätt kan skyddsfunktionen anpassas efter belastning och driftsrisk.
Att övervaka SMART-värden på rätt sätt
NVMe-SMART-data underlättar driftsövervakningen, men ersätter inte en utvärdering av arbetsbelastningen eller en utbytesplan. De visar information om tillstånd, temperatur, livslängd och fel för den specifika enheten. Vilka gränsvärden som är relevanta för driften beror på SSD-modellen, dess omgivningstemperatur, redundansen och tjänstens krav.
I Linux kan du hämta hälsodata i läsläge med NVMe-CLI. Enhetsnamnet är endast ett exempel: Kontrollera vilken lokal NVMe-enhet som faktiskt avses innan du kör kommandot. Följande kommando ändrar inga användardata, men förutsätter att verktyget är installerat och att du har tillräckliga behörigheter för åtkomst till enheten.
Följande förtjänar särskild uppmärksamhet Använd andel, temperatur, kritiska varningar samt fel- och integritetsräknare. NVMe-specifikationen definierar ”Percentage Used” som en tillverkarspecifik uppskattning av den förbrukade livslängdsandelen, baserad på faktisk användning och tillverkarens livslängdsmodell. Detta värde är således inte en direkt uppmätt andel av fysiskt förbrukade flash-celler.
Ett värde på 100 innebär att den uppskattade specificerade livslängden har uppnåtts; det indikerar varken ett omedelbart fel eller en garanterad återstående livslängd. Enligt specifikationen får värdet även överstiga 100. Planera därför inte aviseringar enbart utifrån detta tal, utan utvärdera dess utveckling tillsammans med temperaturhändelser, varningar, felräknare, redundans och tillgängliga reservhårddiskar.
Att välja och planera utbytet är avgörande
Ett tillförlitligt val börjar med kompatibiliteten: server, bakplan, kortplats, firmwareversion, formfaktor och kylningskoncept måste passa exakt till SSD-SKU:n. Kontrollera därefter skyddsfunktioner som PLP och hanteringsmöjligheter. Först när dessa grundläggande krav är uppfyllda är det värt att jämföra prestanda och uthållighet; en SSD som inte är kompatibel eller som inte är termiskt lämplig är ingen meningsfull reserv.
Jämför den dagliga skrivvolymen för värden, som framgår av övervakningen, med den skrivbudget som specificerats för kapacitet, DWPD och den angivna tidsperioden. Ta hänsyn till toppar, tillväxt och en driftsbuffert. Klasserna Read-Intensive, Mixed-Use och Write-Intensive kan strukturera urvalet, men ersätter inte specifikationerna i databladet och garantivillkoren för den valda modellvarianten.
Jämför prestanda endast under liknande mätförhållanden. Maximala 4 KB slumpmässiga läs-IOPS vid hög ködjup säger inte mycket om en databas med skrivbelastning eller en tjänst med låg parallellitet. Blockstorlek, läs-/skrivförhållande, ködjup, steady state och latens bör därför alla beaktas i utvärderingen. De dokumenterade testförhållandena för Micron 7450 visar tydligt varför ett toppvärde utan mätprofil inte ger någon allmän rangordning för olika tillämpningar.
Typiska felbedömningar uppstår när TBW jämförs direkt mellan olika kapaciteter eller när en nyare PCIe-generation automatiskt antas innebära en hastighetsvinst. På samma sätt kan ett högt toppvärde för läs-IOPS inte ersätta data om slumpmässig skrivning och blandad arbetsbelastning. Planera för ledig kapacitet, termiska reserver och, vid behov, en kompatibel ersättningsmodell, istället för att utnyttja alla värden till specifikationsgränsen.
Die Planering av utbyte bör koppla samman observerade trender i procentuell användning, temperaturer, varningar och felräknare med underhållsfönster och redundans. Fastställ interna tröskelvärden som utgångspunkt för granskning, inköp och kontrollerad migrering, inte som en uppskattad återstående livslängd. Särskilt när det gäller kritiska databaser förebygger ett planerat byte med säker replikering driftsrisker bättre än att vänta på att ett enskilt SMART-gränsvärde ska uppnås.
Källor och aktuell kunskapsnivå
Forskningsläget:
Forsknings- och källstatus: 23 oktober 2026. Tillverkarens uppgifter avser de respektive dokumenterade produktvarianterna och testförhållandena; de illustrativa värdena för skrivbudgeten utgör inga prognoser för livslängd eller prestanda.
https://www.snia.org/node/13864
https://download.semiconductor.samsung.com/resources/brochure/Samsung%20PM9A3%20NVMe%20PCIe%20SSD.pdf
https://americas.kioxia.com/en-us/business/ssd/oem/dell/cm7-enterprise-nvme.html
https://assets.micron.com/adobe/assets/urn%3Aaaid%3Aaem%3Ae71d9e5e-58c1-43cb-94fd-5b0c023e9150/original/as/7450-nvme-ssd-product-brief.pdf
https://www.solidigm.com/content/dam/solidigm/en/site/products/data-center/product-briefs/ps1010-ps1030/solidigm-d7-ps1010-d7-ps1030-product-brief.pdf
https://www.solidigm.com/content/dam/solidigm/en/site/products/technology/p5336-product-brief/documents/Solidigm-D5P5336-ProductBrief.pdf
https://americas.kioxia.com/en-us/business/resources/performance-brief/cm7-namespace1-performance-brief.html
https://nvmexpress.org/open-source-nvme-management-utility-nvme-command-line-interface-nvme-cli/
https://nvmexpress.org/wp-content/uploads/NVM-Express-Base-Specification-2.0e-2024.07.29-Ratified.pdf



